روز پایانی برپایی نمایشگاه آثار هنری معاصر ژاپن با حضور کوجی هانه دا، سفیر ژاپن در ایران در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر ژاپن در بازدید از خانه هنرمندان ایران و در حاشیه آخرین روز برپایی نمایشگاه آثار هنرمندان ژاپنی در این مجموعه، با اشاره به استقبالی که از این نمایشگاه شد، اظهار داشت: از طریق برگزاری این نمایشگاه و برنامه‌های دیگر ما در خانه هنرمندان ایران، مردم با فرهنگ ژاپنی، فرهنگ سنتی و مدرن ژاپن آشنا شدند و من از این نظر خیلی خوشحال هستم.

کوجی هانه دا با تأکید بر روابط مثبت فرهنگی و هنری سفارت ژاپن و خانه هنرمندان ایران درباره برگزاری نمایشگاه‌هایی از هنرمندان ایرانی در کشور ژاپن، ادامه داد: ما در برنامه‌مان دعوت از هنرمندان ایرانی برای برگزاری نمایشگاه را داریم که در همین زمینه مدیرعامل خانه هنرمندان ایران را نیز به ژاپن دعوت کردیم و او آمد و شرایط را بررسی کرد. فکر می‌کنم ما از این فرصت استفاده کردیم و تعداد زیادی از هنرمندان ایرانی را به ژاپن دعوت خواهیم کرد. امیدواریم از این طریق روابط فرهنگی بین ایران و ژاپن خیلی پررنگ‌تر شود.

سفیر ژاپن به برگزاری نمایشگاه کوبه‌کاتو، هنرمند ژاپنی و بهزاد اژدری، هنرمند سرامیست ایرانی، دو سال پیش در خانه هنرمندان ایران اشاره و اظهار امیدواری کرد تا این روابط به شناخت متقابل مردم این دو کشور از هنر و فرهنگ یکدیگر منجر شود.

در این بازدید بهزاد اژدری، رییس انجمن هنرمندان سفالگر ایران نیز به ارائه توضیحاتی در زمینه آثار ارائه‌شده در این نمایشگاه و سطح کیفی بالای آن‌ها پرداخت و با اشاره به تأثیر هنر کاشی، سفال و سرامیک ایران روی این هنرها در ژاپن، شاخصه مهم هنرمندان ژاپنی را در بومی‌ کردن (ژاپنی‌ کردن) هنرها و تکنیک‌های دیگر نقاط جهان دانست.

این نمایشگاه که شامل آثار حجمی متنوعی چه از لحاظ موضوع و چه مواد‌ بود، علاوه بر ایران به‌صورت دوره‌ای در چند کشور دنیا برگزار شده است و خواهد شد. در اجرایی شدن این نمایشگاه بنیاد ژاپن، سفارت ژاپن در ایران، خانه هنرمندان ایران و انجمن هنرمندان سفالگر ایران با هم همکاری داشته‌اند.

در مدت برگزاری نمایشگاه آثار هنری معاصر ژاپن، علاقه‌مندان بسیاری از آن دیدن کردند و به گفته برگزارکنندگان نمایشگاه، اگرچه معمولا هفته‌های فرهنگی کشورهای دیگر در خانه هنرمندان ایران مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما چنین استقبالی قابل پیش‌بینی نبوده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin