ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در دیدار سفیر جدید چین در ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با چین اهمیت ویژه‌ای قائل است و برای استحکام این روابط از هر اقدام مشترک فرهنگی استقبال می‌کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، چانگ هووآ، سفیر جدید جمهوری خلق چین در تهران ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و در خصوص روابط و همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

ابراهیمی‌ترکمان در سخنانی، با اشاره به مشترکات فرهنگ و تمدن دو کشور تصریح کرد: تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی ایران و چین از 36 سال پیش امضاء شده است و تلاش کردیم این روابط فرهنگی بیش از گذشته گسترش پیدا کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: طرح «یک کمربند و یک جاده» در سال 2013 در چین کلید خورد و جمهوری اسلامی ایران هم در جهت ارتقای صلح، ثبات و امنیت بین‌المللی از این ابتکار استفاده کرده است.

وی به نقش محوری ایران در طرح «یک کمربند و یک جاده» اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با چین اهمیت ویژه‌ای قائل است و برای استحکام این روابط از هر اقدام مشترک فرهنگی استقبال می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: بدون شك ایران و چین می‌توانند با همكاری نزدیك با یكدیگر نقش پُررنگ‌تری در ارتقاء روابط فرهنگی ایفاء کنند.

چانگ هووآ به سفرها و ملاقات‌های سطح عالی بین دو کشور در سال‌های اخیر اشاره و بر ضرورت توسعه روابط دو کشور ایران و چین تأکید کرد.

سفیر چین در ایران طرح «یک کمربند و یک جاده» را زمینه تعاملات فرهنگی کشورهای راه ابریشم مطرح کرد و گفت: ایران و چین به دلیل اینكه هر دو از كشورهای مهم و با سابقه دیرینه هستند، می‌توانند همكاری‌هایشان را در بخش‌های مختلف فرهنگی توسعه دهند.

وی ابراز امیدواری کرد، ايران و چين كه از قديم الايام با جاده ابريشم به هم پيوند می‌خوردند، امروز هم نقش حياتی خود را در احيای اين جاده ايفا خواهند کرد.

سفیر چین در ایران از فرهنگ و تمدن کهن ایران به نیکی یاد کرد و پیشنهاد برگزاری هفته فیلم ایران در چین و بالعکس، اعزام هیأت‌های فرهنگی چین به ایران جهت آشنایی با جاذبه‌های گردشگری و طرفیت‌های فرهنگی کشورمان، تقویت روابط در زمینه هنر به ویژه میراث فرهنگی را داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin