سفیر بلژیك در سفر خانوادگی به استان های شمال غربی ایران، از زیبایی ها و چشم اندازهای طبیعی حاشیه رود ارس در حد فاصل جلفا تا خدا آفرین، ابراز شگفتی كرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر بلژیك با اشاره به وجود ظرفیت های كم نظیر گردشگری در منطقه ارس و خداآفرین به لزوم توسعه زیرساخت های لازم برای جذب روز افزون گردشگران اشاره كرد و گفت: زباله های پلاستیكی در جاده مرزی جلفا – خداآفرین كمتر رویت می شود و این منطقه بكر دارای حیات وحش كم نظیر است.

وی وجود زباله در برخی از مناطق گردشگری شمال غرب كشور را نیز عاملی برای ذهنیت منفی گردشگران دانست و افزود: با توسعه زیرساخت های گردشگری این منطقه شاهد حضور گردشگران اروپایی خواهد بود.

وی كه تحت تاثیر برخی از آثار تاریخی منطقه از جمله پل های خداآفرین و كلیسای سنت استپانوس جلفا قرار گرفته بود، گفت: این منطقه از پیشینه و تمدن لازم برای جذب گردشگران خارجی برخوردار است.

جاده مرزی جلفا – خداآفرین با كوه های سرسبز و سر به فلك كشیده، جنگل های مملو از درختان درهم تنیده ارسباران و حیات وحش متنوع نظر هر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جلب می كند.

این جاده 160 كیلومتری، محدوده متصل جلفا در منطقه آزاد ارس را به محدوده منفصل این سازمان در خداآفرین متصل كرده و برخی از آثار تاریخی ارزشمند ملی همچون مجموعه تاریخی كردشت با هشت بنای تاریخی اعم از حمام بزرگ، عمارت، حمام كوچك، مسجد غریب، دیوان خانه، یخچال، قلعه عباس میرزا و ساخلو /پادگان نظامی/ را در خود جای داده است.

ذخیره گاه زیست كره منطقه ارسباران نیز كه در سال 1976 میلادی از سوی یونسكو به ثبت رسیده است، در مجاورت این جاده مرزی و در امتداد رود خروشان ارس قرار دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin