سفیر فرانسه در تهران گفت: پاریس از توسعه مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ های مختلف بویژه ارتباطات پارلمانی استقبال می‌کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فیلیپ تیه‌ بو در دیدار حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل بین‌الملل ضمن تبریک به رییس و نمایندگان مجلس یازدهم اظهار داشت: جایگاه و نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به تامین ثبات و امنیت در منطقه حائز اهمیت است.

سفیر فرانسه در تهران افزود: فرانسه از توسعه مناسبات دوستانه با ایران در عرصه های مختلف بویژه ارتباطات پارلمانی استقبال می‌کند.

تیه‌بو در ادامه این دیدار با تشریح سیاست ‌های کشور متبوعش در عرصه بین المللی خاطرنشان کرد: ابتکار امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه در چارچوب احترام به توافق هسته‌ای بوده است.

وی همچنین با استقبال از رایزنی و همکاری فرانسه و ایران در کمک به حل مسائل منطقه از جمله مبارزه با تروریسم گفت: افزایش تعاملات پارلمانی در تقویت و تحکیم مناسبات فیمابین مؤثر است.

توسعه ارتباطات دو کشور نقش مؤثری در افزایش سطح تعاملات فیما بین دارد.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل نیز در این دیدار به سابقه طولانی مناسبات جمهوری اسلامی ایران و فرانسه اشاره کرد و افزود: توسعه ارتباطات دو کشور بویژه در عرصه پارلمانی نقش مؤثری در افزایش سطح تعاملات فیمابین دارد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از فرانسه انتظار دارد که نگذارند دشمنان روابط تاریخی دو کشور، مناسبات دیرینه فیمابین را در جهت منافع نامشروع خویش مدیریت کنند.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین ‌الملل در ادامه این دیدار با انتقاد از رفتار کشورهای اروپایی در قبال اقدامات یکجانبه آمریکا و سایر رفتارهای نابهنجار این کشور در جامعه جهانی تاکید کرد: کشورهای اروپایی می بایست با ایستادگی در برابر تصمیمات خودسرانه و یکجانبه آمریکا، ضمن نشان دادن استقلال خود، مانع از یکه تازی‌های ناقض حقوق بشر، صلح و امنیت در جهان شوند.

امیرعبداللهیان با اشاره به شیوع کرونا ویروس در جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم ‌های ظالمانه و غیرانسانی آمریکا، در حال مبارزه موفق با این بیماری است.

وی همچنین ضمن ابراز همدردی با مردم فرانسه و خانواده قربانیان کرونا گفت: بخش‌ های بهداشتی و درمانی دو کشور می توانند برای کنترل این پاندمی مرگبار با یکدیگر همکاری کنند.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل خاطرنشان کرد: رایزنی و همکاری جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در عرصه های دوجانبه و منطقه ای نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی و کمک به حل مشکلات منطقه دارد و مجلس شورای اسلامی آماده توسعه روابط فعال و موثر پارلمانی فیمابین است.

امیرعبداللهیان این دیدار از وعده‌های بی‌عمل سه کشور اروپایی در قبال تعهداتشان به ملت ایران به تفصیل انتقاد کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin