رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران از آمادگی بنیاد برای انتقال تجربیات و آموزش کارکنان در نحوه خدمات رسانی به خانواده شهدا و قربانیان جنگ در کشور سوریه خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سید محمدعلی شهیدی در دیدار با «ریما قادری» وزیر کار و امور اجتماعی سوریه و «عدنان محمود» سفیر این کشور بیان کرد: مردم ایران همواره به کشور و مردم سوریه علاقه زیادی داشته و دارند و سوریه را از خودمان می‌دانیم. مشترکات زیادی بین ما و کشور برادرمان؛ سوریه در زمینه‌های عقیدتی، سیاسی و اقتصادی و سایر مسائل وجود دارد. کشور سوریه از اول انقلاب اسلامی تاکنون همواره در کنار ملت ما بوده است و هرگز حمایت‌های این کشور و شخص رئیس جمهور فقید آن حافظ اسد را در زمان جنگ تحمیلی فراموش نمی‌کنیم و اگر امروز نیز ما در سختی‌ها در کنار شما بودیم و شهدا و جانبازانی هم در این مسیر تقدیم کردیم که به آنها افتخار می‌کنیم، به نوعی جبران حمایت‌های سوریه در گذشته هم هست.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با ابراز خرسندی از آزادی بخش‌های زیادی از سوریه از اشغال عوامل تکفیری و مزدور برخی دولت‌های عربی هم‌پیمان با آمریکا گفت: بسیار خوشحال می‌شویم که به زودی کشور شما به‌صورت کامل آزاد شود و ما نیز در جشن آزادی در کنار شما باشیم. در دوران دفاع مقدس حدود ۲۳۰ هزار شهید، ۵۶۰ هزار جانباز و ۴۳ هزار آزاده تقدیم دفاع از کشور و آرمان‌های انقلاب شدند و امروز این مجموعه به همراه خانواده‌هایشان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارند. اخیراً نیز تعداد زیادی شهید و جانباز در مقابله با تکفیری‌ها در سوریه تقدیم دفاع از اسلام شده است و کل افراد خانواده‌های شهدا و ایثارگران که در حال حاضر تحت پوشش بنیاد هستند حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر هستند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در دو محور خدمات‌رسانی به جامعه تحت پوشش و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و توسط پنج معاونت انجام می‌شود و خدمات معیشتی که به این عزیزان ارائه می‌شود شامل مواردی چون درمان، اشتغال، مسکن و تحصیل از مدرسه تا دانشگاه می‌شود و بنیاد در سراسر کشور دارای شعبات فعال است.

حجت‌الاسلام شهیدی با بیان اینکه بنیاد آماده انتقال تجربیات خود برای خدمات‌رسانی به آسیب دیدگان در جنگ سوریه است، افزود: دو بیمارستان ساسان و خاتم‌الانبیاء (ص) متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران آمادگی همکاری در حوزه درمانی را برای آسیب دیدگان جنگی در سوریه دارند. بنیاد شهید و امور ایثارگران این آمادگی را دارد که پذیرای همکاران شما در وزارت اجتماعی و رفاه باشد تا در اینجا از نزدیک با تجربیات ما آشنا شوند و آموزش ببینند. همچنین امکان اعزام تعدادی از همکارانمان برای آموزش کارکنان مرتبط با حوزه شهدا و قربانیان جنگ در سوریه وجود دارد. ما خود را مدیون شهدا و ایثارگران می‌دانیم و همواره می‌کوشیم نام و فرهنگ آنان را نشر دهیم و در این کار برای همه شهدا از جمله شهدای عراق، سوریهو لبنان احترام قائل هستیم.

همچنین ریما قادری وزیر کار و امور اجتماعی دولت عربی سوریه نیز در این دیدار با تشکر از حمایت‌های مردم و مسئولان ایران از مردم سوریه گفت: وزارت کار و امور اجتماعی در سوریه عهده‌دار رسیدگی به امور شهدا و آسیب دیدگان در جنگ سوریه است.

وی ادامه داد: خون شهدای ایرانی با خون شهدای سوری در آمیخته شد و باعث شد پیروزی حاصل شود و امروز ما وظیفه‌داریم توجه ویژه‌ای به بازماندگان این شهدا داشته باشیم. هشت سال جنگ در سوریه برای ما پیامدهای بسیار زیادی داشته است و برای مدیریت این شرایط از حمایت سازمان‌های مردمی در سوریه استفاده می‌کنیم. بشار اسد رئیس جمهور سوریه توجه ویژه‌ای به امور بازماندگان شهدا و مجروحان جنگی دارد و برنامه‌هایی را برای رسیدگی به آن‌ها تنظیم کرده‌ایم و بخشی از این کار بر عهده وزارت کار و امور اجتماعی است و دفاتری را در شهرستان‌ها برای رسیدگی به بازماندگان شهدا و مجروحان جنگی ایجاد کرده‌ایم.

قادری با تأکید بر اهمیت استفاده از تجربیات ایران در زمینه خدمات‌رسانی به ایثارگران، یادآور شد: زمانی که مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده گرفتم علاقه زیادی به آشنایی با تجربیات و تشکیلات بنیاد شهید و امور ایثارگران ایران داشتم تا از آن تجربیات برای گذر از مشکلات استفاده کنیم. نکات مهم کیفیت، بسندگی، توانمندسازی و مطلوب بودن و خدمات همواره در خدمات‌رسانی این مجموعه برای من جالب توجه بود و برنامه‌های ما نیز حول همین محورهاست. تجربیات بنیاد شهید و امور ایثارگران برای چگونگی توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش که فرصت‌های کاری را برای آن‌ها ایجاد می‌کند موضوع مورد نظر ما برای شروع همکاری‌هاست.

همچنین عدنان محمود سفیر سوریه در ایران نیز با اشاره به سفر اخیر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به ایران گفت: در دیدار ایشان با مقام معظم رهبری این موضوع مورد تأکید قرار گرفت که ایران و سوریه هر دو عمق استراتژیک یکدیگر هستند. راهبرد مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر فرهنگ ایثارگری ضامن امنیت منطقه خواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin