قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با نعیم آکیبو سفیر جمهوری بنین در ایران دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار حسین سالار آملی ضمن برشمردن دستاوردها و توانمندی های علمی، آموزشی و فناوری کشور در سطح منطقه و جهان، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه همکاری با کشور بنین خبر داد و اظهار داشت: اعطای 5 بورس تحصیلی به داوطلبان کشور بنین و ارائه دوره های کارآموزی کوتاه مدت سه الی 6 ماهه برای دو نفر از استادان دانشگاه های بنین در ایران به عنوان نقطه شروع همکاری های دو طرف خواهد بود.

بر اساس این گزارش نعیم آکیبو سفیر جمهوری بنین خواهان توسعه روابط علمی و آموزشی با ایران و بهره مندی از توانمندی های کشورمان در حوزه های مختلف مانند نفت وانرژی های برق و مکانیک شد.

وی با اشاره به جایگاه علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان گفت: از این منظر، ما علاقه مند و خواهان توسعه همکاری با جمهوری اسلامی ایران آموزش جوانان بنینی در حوزه های مورد نیاز هستیم.

آکیبو در پایان گفت: جوانان بنینی آماده تحصیل در جمهوری اسلامی ایران به زبان فارسی هستند.

با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و بنیاد نیکوکاری جمیلی، اولین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در حوزه علوم پایه برگزار می‌شود.

محمد فرهادی در نشست شورای سیاست‌گذاری این جشنواره اظهار داشت: عرصه اساسی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان که با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و بنیاد نیکوکاری جمیلی برگزار می‌شود، علوم پایه است.

وی افزود: با توجه به جهت‌گیری دانشگاه‌ها به سمت تحصیلات تکمیلی، متأسفانه دانشگاه‌های کشورمان که دارای قدمت بالاتری هستند پذیرش دانشجو در علوم پایه را کم کرده‌اند و این امر ضربه بزرگی به علم کشور است.

وزیر علوم تصریح کرد: در دو سال اخیر تأکید شده که دانشگاه‌های با سابقه کشورمان ظرفیت پذیرش دانشجو در علوم پایه را افزایش دهند چرا که بدون علوم پایه، به دست آوردن تکنولوژی و محصول دور از ذهن است.

فرهادی در خاتمه سخنان خود از بنیاد نیکوکاری جمیلی که از نخبگان و دانشجویان بااستعداد بی‌بضاعت و کم‌بضاعت حمایت می‌کند قدردانی کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin