وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار سفیر سوئیس با اشاره به توانمندی‌ها و دستاوردهای بزرگ علم و فناوری جمهوری اسلامی برای “میزبانی رویدادی تحت عنوان روز علم ایران و سوئیس در تهران” اعلام آمادگی کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر منصور غلامی در دیدار مارکوس لایتنر با وی در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: برگزاری رویداد روز علم ایران و سوئیس می‌تواند زمینه شناخت و معرفی ظرفیت‌های علمی دو کشور به یکدیگر را فراهم آورده و آینده روشنی را از توسعه تعاملات علمی رقم بزند.

دکتر غلامی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای سفر معاون وزیر علوم سوئیس به ایران در بهار سال آینده (ماه می ۲۰۱۸)، انجام این سفر را “گامی موثر برای پیشبرد و ارتقای همکاری‌های علمی، آموزشی و فناورانه دو کشور” عنوان و ابراز امیدواری کرد: در این سفر، تعدادی از روسای دانشگاه‌های برتر سوئیس حضور داشته باشند تا در نشستی مشترک با روسای دانشگاه‌های برتر ایران، زمینه‌های توسعه و تحکیم همکاری‌های علمی را مورد بحث و برنامه‌ریزی قرار دهند.

وزیر علوم تاکید کرد: نقشه راه توسعه مناسبات دو جانبه ایران و سوئیس که به امضای رؤسای جمهور دو کشور در اسفند ماه ۱۳۹۴ رسید، از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. همکاری‌های علمی مندرج در این سند نیز نشان از اهمیت این حوزه دارد و ما آمادگی کامل خود را برای عملیاتی کردن این تفاهمات اعلام می‌کنیم.

دکتر غلامی با بیان اینکه “جمعیت مسلمان و ایرانیان غیر مقیم در سوئیس، جمعیتی قابل توجه هستند” تاکید کرد: ایرانیان متخصص زیادی نیز در سوئیس حضور دارند که می‌توانند به توسعه همکاری‌های دو کشور کمک کنند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود از آمادگی ایران برای اعطای بورسیه تحصیلی در رشته زبان و ادبیات فارسی و رشته‌های اسلام‌شناسی و مطالعات ایران به داوطلبان و دانشجویان کشور سوئیس خبر داد و تاکید کرد: انجام پژوهش‌های مشترک علوم انسانی، علوم اجتماعی، فرهنگ و هنر به منظور شناخت دقیق‌تر ظرفیت‌های فراوان زبانی، فرهنگی و تمدنی ایران و نیز ایجاد تعاملات بیشتر دو جانبه با سوئیس و تبادل تجربیات در حوزه‌های فناوری و نوآوری، تربیت بدنی، علوم فنی و مهندسی، از دیگر پیشنهادهای ما برای همکاری است.

دکتر غلامی با اشاره به انتخاب دانشگاه صنعتی اصفهان برای پیگیری تعاملات و ارتباطات علمی و دانشگاهی ایران با سوئیس، گفت: با توجه به ظرفیت‌های کشور سوئیس در آموزش دوره‌های فنی و اجرای برنامه‌های مهارت‌آموزی، افزون بر ظرفیت‌های علمی و فنی و دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان، دو دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی هم در نشست‌های آتی حضور یابند و از تجربیات به دست آمده در این زمینه بهره‌مند شوند.

مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس درتهران نیز در این دیدار با تاکید بر علاقه‌مندی و اراده بالای دولت متبوع خود در توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران از جمله همکاری‌های علمی و فناورانه اظهار کرد: برای بهره‌گیری بیشتر از نشست آتی مسئولان وزارت علوم دو کشور در بهار سال آینده در تهران، به نظر می‌رسد تعیین محورهای مشخص همکاری میان دو کشور می‌تواند سرعت بخشی به برنامه‌های توسعه تبادلات و همکاری‌های علمی فیمابین را به ارمغان آورد.

مارکوس لایتنر همچنین به حضور موثر تعداد زیادی از محققان و استادان ایرانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناورانه سوئیس اشاره کرد و گفت: حضور این افراد سرمایه بسیار خوبی برای ارتقای ارتباطات و همکاری‌های علمی میان دو کشور به شمار می‌رود.

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل نیز در این نشست، کشور سوئیس را از جمله کشورهای هدف وزارت علوم برای توسعه همکاری‌ها عنوان و اظهار کرد: با توجه به این رویکرد در وزارت علوم، کنسرسیومی از دانشگاه‌های برتر ایران به مسئولیت دانشگاه صنعتی اصفهان تشکیل شده است تا برای توسعه همکاری‌های علمی، برنامه و نقشه راه تدوین کند.

وی گفت: کشورهای سوئیس و ایران، ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل زیادی برای همکاری‌های علمی دارند؛ اما سطح همکاری‌های موجود با این ظرفیت‌ها فاصله زیادی دارد. از این رو به نظر می‌رسد باید عزمی جدی‌تر و برنامه‌های مدون‌تری برای توسعه همکاری‌ها تدوین، ارائه و عملیاتی کرد.

دکتر سالار آملی همچنین به زمینه‌ها و اولویت‌های توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی ایران و سوئیس اشاره و خاطرنشان کرد: انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک، تبادل استادان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی برای استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، ایجاد رشته، دانشکده و دانشگاه‌های مشترک، استفاده از استاد راهنماهای مشترک در پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، از جمله حوزه‌هایی است که ما علاقه‌مندی خود را به توسعه آنها اعلام می‌کنیم.

دکتر محمود مدرس هاشمی، رییس دانشگاه صنعتی اصفهان و مسئول پروژه همکاری‌های علمی ایران و سوئیس نیز در این نشست، گزارشی از اقدامات انجام شده در این دانشگاه برای توسعه همکاری‌ها و ارتباطات علمی با دانشگاه‌های سوئیس ارائه کرد و از راه‌اندازی “میز سوئیس” در دانشگاه صنعتی اصفهان خبر داد.

به گفته وی، هدف از تشکیل این میز، انتقال تجربیات و هماهنگی میان دانشگاه‌های مختلف ایران برای ایجاد انسجام و یکپارچگی در برنامه توسعه همکاری و تبادلات علمی و فناورانه با دانشگاه‌های سوئیس است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin