وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در دیدار با ابراهیم الدیلمی سفیر یمن در ایران با اشاره به آمادگی آموزش عالی کشور برای انتقال تجربیات خود به دانشگاه‌های یمن گفت: انتقال دانش و فناوری راه‌حل و گزینه بهتری برای تعامل بین دو کشور می‌تواند باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار با اشاره به اینکه سردار شهید سلیمانی متعلق به همه مسلمانان جهان است، افزود: شهادت سردار سلیمانی واقعه‌ای غیرمنتظره و سنگین برای ما بود. ایشان نقش بسیار مهمی در کنترل هجمه داعشی‌ها در منطقه داشتند و خطر بزرگی را از سر مردم منطقه دور کردند. شهید سردار سلیمانی پیش از یک چهره نظامی، انسانی نوع‌دوست و مسلمانی بزرگ بود. انشاالله روح بزرگشان در جوار حق آرام بگیرد.

وی با بیان اینکه، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مردم یمن بایستی خود برای آینده کشورشان تصمیم بگیرند، افزود: تاریخ معاصر نشان داده که ناآرامی‌های بسیار در کشورهای مختلف، حاصل دخالت بیگانگان بوده است. تلاش جمهوری اسلامی برقراری صلح پایدار در منطقه است.

به گفته وزیر علوم، انتقال دانش و فناوری بین دانشگاه‌های ایران و یمن راه‌حل و گزینه بهتری برای تعامل بین دو کشور می‌تواند باشد.

غلامی خاطرنشان کرد: ایران هم‌اکنون درحال‌توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور خود است. امیدواریم بتوانیم در این زمینه نیز همکاری‌های خوبی داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم کمک قابل‌توجهی به استقلال یمن و جوانان یمنی انجام دهیم.

ابراهیم الدیلمی، سفیر جدید یمن در ایران نیز، در ابتدای سخنان خود با تسلیت شهادت سردار سلیمانی گفت: این اتفاق، مصیبتی برای جهان اسلام است. متأسفیم که این دیدار در چنین روزی اتفاق می‌افتد. همان‌طور که در جریان هستید جنگ یمن موجب از بین رفتن برخی زیرساخت‌های آموزشی در این کشور شده است. در سال ۲۰۰۳ توافقی میان ایران و یمن درزمینهٔ آموزش انجام‌شده است و امیدواریم مجدداً بتوانیم به این توافق برگردیم.

حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی نیز با اشاره به چهار محور سخنان وزیر علوم در همکاری با یمن گفت: بورسیه، همکاری‌های دانشگاه با دانشگاه، اشتغال‌زایی از طریق دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و انتقال دانش و فناوری چهار محور سخنان وزیر بود. همچنین ما حاضر هستیم برای برگزاری دوره‌های تعلیم زبان و ادب فارسی به‌صورت حضوری و مجازی نیز اعلام آمادگی کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin