استاندار اردبیل از آمادگی استان برای افزایش همکاری‌ها و ارتباطات با ترکیه در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی، گردشگری، کشاورزی و فرهنگی خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدحامد عاملی در جریان رویداد بین‌المللی اردبیل ۲۰۲۳، در نشست با سفیر ترکیه در ایران خاطرنشان کرد: ارتباطاتی بین استان اردبیل و کشور ترکیه وجود دارد که پیشنهاد افزایش تعاملات و قرارداد‌های اقتصادی، صنعتی، گردشگری، کشاورزی و فرهنگی در بخش‌های دولتی و خصوصی و نمایشگاه‌ها را اعلام می‌کنیم.

او افزود: استان اردبیل دارای بیش از ۸۰۰هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه بیش از ۴میلیون تن از محصولات کشاورزی کشور را تأمین می‌کند و ظرفیت بسیار قابل توجه دیگر استان، وجود ۲ مجموعه کشت‌وصنعت است.

استاندار اردبیل تصریح کرد: در راستای افزایش همکاری‌های استان اردبیل و کشور ترکیه، تعاملات و ارتباطات بین استانداری و شهرداری اردبیل با استانداری‌ها و شهرداری‌های کشور ترکیه همچون خواهرخواندگی و…، اقدام قابل توجهی خواهد بود.

عاملی گفت: مجددا مراتب تسلیت و همدردی را با مردم و دولت ترکیه به‌دلیل زلزله بزرگ اخیر در این کشور را اعلام می‌کنیم و با وجود همزمانی این زلزله با زلزله خوی در آذربایجان‌غربی، ولی از همان ساعات اولیه زلزله اخیر ترکیه، نیرو‌های امداد و نجات هلال احمر استان اردبیل به ترکیه اعزام شدند.

او با دعوت از سفیر ترکیه برای سفر مجدد به استان اردبیل برای بازدید از ظرفیت‌های مختلف استان ادامه داد: پیشنهاد می‌شود که در جریان رویداد اردبیل ۲۰۲۳ و با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران، حوزه گردشگری استان اردبیل یک یا ۲ روز در آنکارا، پایتخت کشور ترکیه معرفی شود.

حجابی کرلانگیچ، سفیر ترکیه در ایران نیز در این نشست گفت: از ملت و دولت ایران که در زلزله بزرگ اخیر ترکیه در کنار ملت و دولت ترکیه بودند مراتب قدردانی و تشکر را داریم چراکه از ساعات اولیه زلزله، کمک‌های امدادی و ارسال مواد غذایی و دارویی ایران ارسال شده و تا به امروز این روند قطع نشده است.

سفیر ترکیه در ایران تصریح کرد: با توجه به بازدید از ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری بسیار چشم‌نواز استان اردبیل، علاقه‌مند به همکاری با اردبیل در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری هستیم.

کرلانگیچ ادامه داد: در کتب تاریخی ترکیه از شیخ صفی‌الدین اردبیلی و شاه اسماعیل صفوی ملقب به شاه خطایی، یاد شده که در همین راستا بازدید از بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بسیار قابل توجه بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin