دولت آلمان مبلغ 668،449 دلار آمریکا اهدا کرده است تا بخشی از نیازهای آموزشی پناهندگان در ایران را پوشش دهد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران متعهد می‌باشد در روند آموزش پناهندگان دولت ایران را یاری نماید و بدین ترتیب قدردانی خود را بابت حمایت ایران در امر آموزش پناهندگان ابراز نماید و در این مسئولیت شراکت نماید. بخشی از این حمایت بواسطه کمک‌های دولت‌های دانر صورت می‌گیرد و امکان دسترسی پناهندگان به آموزش را تقویت می‌کند. دولت آلمان نیز در این امر سهیم شده است و بصورت سخاوتمندانه مبلغ 668،449 دلار آمریکا اهدا کرده است تا بخشی از نیازهای آموزشی پناهندگان در ایران را پوشش دهد.

دکتر بارون میکائیل اشترنبرگ، سفیر آلمان در ایران می گوید: به علت بحران‌های مختلف منطقه‌ای بیش از 30 سال است که ایران میزبان جمعیت پناهنده چشمگیری می‌باشد. دولت آلمان بر چالش‌های زیادی که بر اثر این وضعیت بوجود می‌آیند واقف است.

 وی در ادامه تاکید کرد:به همین دلیل مایل هستیم کمک خود را برای بهبود وضعیت زندگی پناهندگان اهدا کنیم تا ضمنا از دولت ایران در این امر دشوار حمایت نمائیم. ما معتقد هستیم که راه‌حل مشکلات پناهندگان به یک رویکرد منطقه‌ای نیازمند است.

کمک‌هایی که در راستای آموزش ارائه می‌شوند برای ساخت مدارس، تشکیل کلاس‌های سوادآموزی برای بزرگسالان و کودکانی که بدلائل محتلف از تحصیل بازمانده اند و نیر تهیه و توزیع روپوش مدرسه استفاده می‌شوند.

آموزش در مدرسه یا از طریق سوادآموزی یکی از ارکان اصلی برنامه راه‌حل‌های راهبردی برای پناهندگان افغان است که راهبردی منطقه‌ای است برای حمایت از بازگشت داوطلبانه و ادغام پایدار و در عین حال از تلاش‌های کشورهای میزبان برای کمک به پناهندگان حمایت می‌کند.

با این کمک، دولت آلمان در این امر که 330،000 دانش‌آموز پناهنده که در مدارس ایرانی تحصیل می‌کنند به افرادی توانمند و خودکفا تبدیل ‌شوند و روزی بتوانند در بازسازی افغانستان نقش داشته باشند و نیز در امر مهیا کردن کلاس‌های سوادآموزی برای بزرگسالان و کودکان بازمانده از تحصیل در 11 استان ، سهیم شده است.

سفیر آلمان خاطرنشان کرد:آموزش کلید آینده درخشان برای افغانستان است. افغان‌های با قابلیت بالا هم برای افغانستان و هم برای کشور میزبان خود تاثیر بسزایی خواهند داشت. با وجود مدرسه‌هایی که جدیدا در استانهای تهران، کرمان، قم و مشهد ساخته شده‌اند، تعداد پناهندگان جوان بیشتری به آموزش ابتدایی دسترسی پیدا خواهند کرد و در کنار همکلاسی‌های ایرانی خود درس خواهند خواند.

آقای سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران، ضمن قدردانی از حرکت سخاوتمندانه دولت آلمان گفت:افزایش دانایی بواسطه آموزش می‌تواند راه مطمئنی برای دستیابی به راه‌حل برای هر مشکلی باشد که در زندگی با آن روبرو می‌شویم. آموزش سرمایه‌گذاری برای آینده است و با امید پرتوافکنی می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin