هفته فرهنگی ترکمنستان با حضور مسئولان ایرانی و ترکمنستانی ساعتی قبل در تالار وحدت تهران، کار خود را آغاز کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آتا گلدی شاه مراداف وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان، احمد قربان اُف سفیر ترکمنستان در تهران و جمعی از سفرای کشورهای خارجی و شخصیت‌های فرهنگی آغاز شد.

در این مراسم رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با خیر مقدم به حضور مسئولان خارجی و بویژه کشور دوست و برادر ترکمنستان در این آیین، یادآورشد: ترکمنستان در میان ۱۵ همسایه ایران یکی از مهمترین همسایگان ما به شمار می‌آید و بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک با یکدیگر داریم. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی روابط ایران و ترکمنستان یک روابط فرهنگی خوبی بوده است.

وی گفت: پس از سفر رئیس جمهور به کشور ترکمنستان در سال گذشته تفاهم نامه همکاری فرهنگی بین ایران و جمهوری ترکمنستان به امضا رسید تا از این طریق هفته‌های فرهنگی یک سال در میان بین کشور ایران و ترکمنستان برگزار شود و امروز آغاز هفته فرهنگی ایران و ترکمنستان است و در ایام دهه فجر همزمان با ماه فوریه هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان برگزار می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: برنامه‌های فرهنگی متعددی در طی این دو سال بین دو کشور برگزار شده است که از جمله آن اجلاس جاده ابریش و برنامه نوروزی گاهی در نقطه صفر مرزی و شرکت هنرمندان در فستیوال کیش است. همچنین در نظر داریم هزارمین سالگرد درگذشت ابوسعید ابوالخیر را به صورت مشترک ین دو کشور برگزار کنیم.

در ادامه این مراسم شاه مراداف وزیر فرهنگ ترکمنستان گفت: فرهنگ ملی و رسوم و سنت های عمومی مردم در ادامه روابط دوستانه هزاران ساله موجب تحکیم تاریخ غنی و میراث فرهنگی مردم ترکمن و ایران شده است.

وی ادامه داد: افزایش هرچه بیشتر همکاری های بین دولت ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران نشانه روابط گرم و نزدیک مردم ما در پرتو دوستی برادری و حسن همجواری است.

وزیر فرهنگ ترکمنستان افزود: حضور هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر مردم ترکمن و ایران در نشست های بین المللی فرهنگی  در پرتو توسعه روابط دوستانه  بین دولت ترکمنستان و همچنین جهموری اسلامی ایران پیوسته ادامه دارد.

وی با بیان اهداف از برگزاری این مراسمات گفت: هدف اصلی از برگزاری اینگونه مراسمات توسعه و تکامل همکاری های دوستانه، آشنایی با هنر و فرهنگ های با ارزش قدیمی بین مردمان ما و نیز نمایش آن به تمام دنیا می باشد.

شاه مراداف در پایان گفت: روابط دوستانه ترکمن ها و ایرانی ها که از قدیم الایام تا الان ادامه داشته امروز با معنی و مفهوم جدید صورت مدرنی به خود گرفته است. در ارتباط با موضوعات فرهنگی با هماهنگی و زحمات نهادهای مختلف، همکاری های موثر به بار نشست. امروز اتفاق مهمی در  تاریخ روابط مردم ترکمن و ایران است که مراسم روزهای فرهنگی ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران نمود این مهم می باشد. برگزاری جلسات در ادامه روزهای فرهنگی اهمیت تحکیم دوستی بین مردم ترکمن و ایران را نشان می دهد.

این مراسم با اجرای موسیقی سنتی ترکمنی توسط هنرمندان و نوازندگان مشهور این کشور به پایان رسید.

گفتنی است، این هفته فرهنگی تا 28 خردادماه با همکاری اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان، وزارت فرهنگ ترکمنستان و سفارت ترکمنستان در تهران ادامه دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin