سفیر ارمنستان در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی خواستار برنامه‌های مشترک برای همکاری تجار و فعالان اقتصادی دو کشور شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با سفیر ارمنستان در ایران، با بیان اینکه توسعه روابط با همه کشورها به ویژه همسایگان از اولویت‌های دولت دکتر روحانی است، گفت: دولت در این زمینه جایگاه خاصی برای استان آذربایجان شرقی قایل است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان به ویژه بخش معدن ایجاد شده است.

دکتر جبارزاده تسهیل رفت و آمد تجار و فعالان اقتصادی را اولین قدم برای توسعه مراودات اقتصادی دانست و با بیان این که برخی از مشکلات مرزی بازدارنده هستند، خواستار حل مشکلات موجود در مرز ایران و ارمنستان شد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به برخی از ظرفیت‌های استان در بخش‌های صنعت، تجارت، معدن، صنایع سنگین، داروسازی، فرش و صنایع دستی، کشاورزی و دامپروری و صنایع غذایی، گفت: در کنار منابع طبیعی و خدادادی، بزرگترین سرمایه ما نیروی انسانی پرتلاش و متخصص است.

وی با اشاره به حضور 240 هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان، افزود: وجود این تعداد دانشجو سرمایه بزرگی است، اما از طرفی دغدغه اشتغال این دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل نیز وجود دارد و بر این اساس به دنبال جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در جهت توسعه خدمات و زیرساخت‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی هستیم.

جبارزاده با تاکید بر نقش توسعه صادرات غیرنفتی در تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد زیرساخت‌هایی نظیر گمرک “کارگو” در تبریز، بر تشکیل شرکت‌های مشترک برای ورود به بازارهای جدید و برپایی نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های مشترک معرفی پتانسیل‌ها و عرضه محصولات تاکید کرد.

وی همچنین با تاکید بر جلوگیری از صادرات محصولات بی‌کیفیت، خواستار حساسیت بیشتر طرف ارمنی در خصوص قاچاق کالا از مرز ایران و ارمنستان شد.

دکتر جبارزاده، بازسازی جاده مغری – ایروان را در افزایش رفت و آمد تجار و فعالان اقتصادی موثر دانست و با اشاره به توانمندی شرکت‌های مهندسی آذربایجان شرقی، آمادگی این استان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین مسوولان آذربایجان شرقی و ارمنستان در گذشته، گفت: امروز زمان کار است؛ مذاکرات و دیدارها به اندازه کافی انجام شده و ما باید به صورت عملی همکاری کنیم.

سفیر جمهوری ارمنستان در تهران هم در این دیدار ارتباط با ایران را یکی از مسایل مهم در سیاست‌های کشورش عنوان کرد و گفت: بعد از استقلال ارمنستان هیچ‌گاه سیاست‌های ما در تضاد با ایران نبوده است.

آرداشس تومانیان افزود: در زمان استقلال ارمنستان حتی یک راه ارتباطی بین ایران و ارمنستان وجود نداشت، اما امروز راه‌های ارتباطی و زیرساخت‌های مشترک ایجاد شده و برنامه‌های جدیدی هم در حال اجراست.

وی با بیان این که روابط اقتصادی ایران و ارمنستان در حد انتظار نیست، افزود: امیدواریم حل پرونده هسته‌ای ایران در روابط آتی ایران و ارمنستان نیز موثر باشد و در این راستا ارتباط استان آذربایجان شرقی با تک‌تک استان‌های ارمنستان مهم خواهد بود.

تومانیان با بیان این که آذربایجان شرقی از نظر اقتصادی استانی پیشرفته است، افزود: اگر بتوانیم برنامه‌های مشترکی برای تجار و فعالان اقتصادی دو طرف تعریف کنیم در روابط اقتصادی پیشرفت خواهیم کرد.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ مشترک بین ایران و ارمنستان، شناخت بیشتر دو کشور از توانمندی‌ها و مقررات یکدیگر را در توسعه روابط ضروری دانست و بر ارتباط بیشتر تجار و بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد.

سفیر ارمنستان همچنین با اشاره به برخی از پیشرفت‌های کشورش از جمله ماشین‌سازی و کشاورزی، خدمات اینترنتی و آی‌تی و مهندسی شیمی، گفت: ارمنستان در حال حاضر جزو پنج کشور اتحادیه اقتصادی اروپا – آسیاست و قوانین گمرکی واحدی در این کشورها حاکم است و این مساله می‌تواند زمینه خوبی برای همکاری مشترک با ایران و ورود به بازارهای جدید باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin