دنیای اقتصاد در شماره یکشنبه، 21 تیر ماه، طی گفتگو با آرداشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران به بررسی پتانسیل‌ های دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی پرداخته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، روابط تجاری ایران با کشورهای همسایه مدت‌ ها است که در دستور کار سازمان توسعه تجارت قرار گرفته است. هرچند ایران در ایجاد روابط تجاری با برخی از کشورهای همجوار از جمله عراق و‌ ترکیه عملکرد موفقی داشته، اما کشوری همچون ارمنستان تا کنون نتوانسته با ایران تعامل اقتصادی چندانی داشته باشد و می‌ توان گفت از ظرفیت‌ های موجود بین دو کشور استفاده نشده است.

به عقیده تومانیان، ایران و ارمنستان در روابط سیاسی بسیار موفق بوده‌ اند اما برخلاف آن در روابط اقتصادی وضعیت مطلوبی را تجربه نکرده‌ اند. سفیر ارمنستان در ایران، عضویت ارمنستان در اتحادیه اوراسیا را یکی از مهم‌ ترین جذابیت‌ های این کشور برای توسعه روابط اقتصادی با ایران می‌داند و به گفته وی ورود کالاهای ایرانی به ارمنستان به منزله ورود این کالاها به بازار 200 میلیون نفری اوراسیا است. از سویی اعتقاد دارد که می‌ توان در زمینه سرمایه‌ گذاری ایرانیان در ارمنستان و بالعکس اقدامات جدی‌ تری صورت داد. وی مناطق آزاد ایران و ارمنستان را مکانی مناسب برای سرمایه‌ گذاری دو طرف می‌ داند. در ادامه مصاحبه تفصیلی «دنیای اقتصاد» با سفیر ارمنستان را می‌ خوانید.

ساختار اقتصادی ایران و ارمنستان شباهت‌ هایی با یکدیگر دارند. هر دو کشور در برهه‌ ای از زمان اقتصادی متمرکز داشته‌ اند سپس به مرحله اقتصاد آزاد پا نهاده‌ اند. برنامه پیشرفت اقتصادی ارمنستان در این دوره چیست؟

البته مقایسه اقتصاد ایران و ارمنستان مشکل است. اقتصاد ایران بر منابع طبیعی استوار است، لیکن اقتصاد ارمنستان بر منابع، دانش و تجربه انسانی تکیه دارد. تولید‌کنندگان ارمنستان مواد اولیه لازم را عمدتا از خارج وارد می‌ کنند. در اقتصاد ایران هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی فعال اند. تاثیر دولت بر اقتصاد ایران پر رنگ است. ارمنستان با اصول اقتصاد آزاد حداقل تاثیر را بر اقتصاد دارد و عمدتا از طریق وضع قوانین مالیاتی، تعرفه، عوارض و غیره ایفای نقش می‌ کند و قوانین اقتصاد لیبرال در ارمنستان حاکم است.

 با وجود موقعیت مناسب جغرافیایی ایران و ارمنستان، حجم تبادلات تجاری بین دو کشور در مقایسه با تبادل کالای ایران با دیگر کشورهای همسایه بسیار اندک است. به نظر شما با توجه به این امر که دو کشور هیچ‌ گونه اختلاف ارضی و ملی بین خود ندارند، چرا نتوانسته‌ اند از پتانسیل‌ های خود در ارتقای روابط اقتصادی استفاده کنند؟

ایران یکی از کشورهای بزرگ و موثر منطقه است. با در نظر داشتن منطقه خلیج‌ فارس، ایران با 15 کشور مرز آبی و خشکی دارد که در این بین تنها همسایه غیرمسلمان ارمنستان است که ایران روابط سیاسی خوبی با این کشور دارد و در مقایسه با سایر کشورهای همسایه نه تنها کمتر نیست بلکه در برخی از موارد عمیق‌ تر نیز هست. لیکن سطح روابط اقتصادی ایران و ارمنستان قابل مقایسه با روابط سیاسی بین دو کشور نیست که برای آن دلایل عینی و ذهنی متعددی وجود دارند.

 در زمینه بهبود روابط اقتصادی چه برنامه‌ های زیرساختی در حال اجرا است؟

در زمینه ایجاد زیر ساخت‌ ها برنامه‌ های مشترکی با ایران داریم که بعضی از آنها در حال اجرا هستند. دو خط فشار قوی برق احداث شده و سومی نیز در دست احداث است. چند سال قبل خط لوله گاز ایران-ارمنستان احداث شده و فعال است. زمانی که ارمنستان به استقلال رسید، فاقد راه ارتباطی با ایران بود و رودخانه ارس دو کشور را از یکدیگر جدا می‌کرد، البته اینک دو کشور از ارتباط جاده‌ ای خوبی برخوردار شده‌اند. یکی دیگر از طرح‌ های زیرساختی برنامه احداث دو نیروگاه برق آبی روی رودخانه ارس است؛ یکی در خاک ارمنستان و دیگری در خاک ایران که در مرحله طراحی است. فعالیت ارمنستان در دالان ارتباطی شمال و جنوب نیز در حال بررسی است. هدف ما این است که هر چه زودتر دالان ارتباطی از خلیج‌ فارس ایران به ارمنستان و گرجستان و از آنجا به دریای سیاه به موقع احداث شود و اصولا ارمنستان دراجرای برنامه‌ های منطقه‌ ای که به سود دو کشور خواهد بود، به‌صورت فعال شرکت داده شود. ایران یک سلسله امکانات ارتباطی با اروپا و روسیه را دارا است. ایران می‌تواند از طریق ‌ترکیه با اروپا ارتباط داشته باشد و از طریق عراق و سوریه به دریای مدیترانه دسترسی پیدا کند. همچنین از طریق آذربایجان و گرجستان به دریای سیاه برسد. با هدف جذب کامل ارمنستان در محور ارتباطی شمال-جنوب مایلیم که شبکه ریلی موجود در ایران، خلیج‌ فارس را به مرز ارمنستان متصل کند. در حال حاضر در ارمنستان جاده شمال-جنوب در حال احداث است که مرز ایران-ارمنستان را به مرز ارمنستان-گرجستان متصل خواهد کرد که در آینده ارتباط ما را با دریای سیاه امکان‌ پذیر خواهد کرد، برای اتمام این طرح لازم است تا در خاک ایران خط آهن مکملی به طول 60 کیلومتر احداث شود تا به مرز ارمنستان برسد. هدف ما همکاری بسیار نزدیک با ایران در جهت تحقق این برنامه‌ ها است.

 برای تامین توسعه تبادل کالا بین دو کشور ایران و ارمنستان چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌ کنید؟

در سال‌ های اخیر تبادل کالا بین دو کشور نزدیک به 200 میلیون دلار بوده که شامل گاز وارداتی به ارمنستان و مبادله برق بین دو کشور است. در مقایسه با کل تبادل کالای ارمنستان نیز این رقم ناچیز بوده، در صورتی که مرز گمرکی ارمنستان برای کالاهای ایرانی باز است. ارمنستان به‌ عنوان عضوی از WTO (سازمان تجارت جهانی) عوارض گمرکی بسیار نازلی را مقرر کرده است (صفر یا 10 درصد) البته پس از عضویت در اتحادیه اقتصادی اورآسیا تعرفه‌ های عمومی این اتحادیه از سوی ما اجرا می‌ شوند که آنها نیز نرخ بالایی ندارند. بر خلاف این، کالاهای ارمنستان نمی‌ توانند به راحتی به بازار ایران راه یابند. در واقع مرز ایران برای ورود کالاهای ارمنستان باز نیست. وضعیت گمرکی با هزینه‌ های بالا و خارج از عرف تعرفه‌ ها از طرف ایران عملا واردات کالا به ایران را ناممکن ساخته است. در تفاوت با این وضعیت حاکم بین ایران و ارمنستان، کالاهای‌ ترکیه با حجم انبوه وارد بازار ایران می‌ شوند که این موضوع با فعال بودن قرارداد تجارت‌ ترجیحی بین ایران و ‌ترکیه توجیه می‌ شود. بنده به‌عنوان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران در ملاقات هایم با مقامات دولتی و رسمی این موضوع را مطرح کرده و خواهم کرد، تا در مورد ارمنستان نیز قرارداد تجارت‌ ترجیحی مورد قبول واقع شود.

 عضویت ارمنستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا چه تاثیری بر روابط اقتصادی ایران-ارمنستان خواهد داشت؟

ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس و روسیه 5 کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند. بین این کشورها مرز گمرکی وجود ندارد و در این کشورها قوانین یکسان گمرکی جاری است. بنابراین باید توجه داشت که در این صورت ورود کالاهای ایرانی به ارمنستان در اصل به مفهوم ورود کالا به حوزه اتحادیه اقتصادی به اوراسیا است، در این شرایط روابط اقتصادی ایران و ارمنستان معنای کاملا جدیدی می‌ یابد.

حال دو موضوع مهم وجود دارد؛ وقتی کالای ایرانی وارد ارمنستان می‌شود در واقع به معنی ورود کالای ایران به حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا است؛ همچنین وقتی سرمایه‌ گذار ایرانی در ارمنستان کسب‌ و کار راه می‌ اندازد، کالاهای تولیدی خود را به واسطه اینکه آن کالا در ارمنستان تولید شده، می‌ تواند بدون پرداخت هزینه گمرکی در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا جا به‌ جا کند. باید تاکید کنم اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازاری است با حدود 200 میلیون نفر جمعیت.

 آنچه در سوالات قبلی به آن اشاره شد، ناچیز بودن حجم تبادل کالا بین ایران و ارمنستان بوده که این موضوع در آمار گمرک نیز قابل مشاهده است. با توجه به این موضوع، سرمایه‌ گذاری‌ های دو کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه برنامه‌ هایی در این زمینه وجود دارد؟

در ایران کارخانه‌ های بزرگی برای تولید کالاهای پتروشیمی، ماشین‌ سازی، تولید مواد غذایی و دیگر رشته‌ ها وجود دارند که هیچ‌ کدام از آنان حتی یک شعبه کوچک نیز در ارمنستان ندارند. در مقابل نمی‌ توان از حضور شرکت‌ های بزرگ ارمنستان در ایران نیز نام برد.

موضوعی را که می‌ توانم با شفافیت کامل عنوان کنم این است که قوانین ارمنستان از لحاظ حمایت از سرمایه‌ گذاری‌ ها، می‌تواند برای سرمایه‌ گذاران ایرانی بسیار جذاب باشد. همچنین خاطر نشان می‌ کنیم که حدود 10 سال پیش قراردادی بین دو کشور برای حمایت متقابل از سرمایه‌ گذاری‌ های دو کشور به امضا رسیده است. درمورد ارمنستان می‌ توانم یادآوری کنم که طبق قوانین جاری، چنانچه تغییری در قوانین جمهوری ارمنستان انجام گیرد که در اثر آن منافع سرمایه‌ گذار خارجی زیان ببیند، در این‌ صورت سرمایه‌ گذار خارجی مذکور مجاز است تا پنج سال طبق قوانین قبلی فعالیت کند.

پدیده‌ ای که تمایل داشتم جداگانه به آن بپردازم آن است که در اثر تحریم‌ هایی که علیه روسیه اعمال شده است، شاهد کمبود بسیاری از کالاها در روسیه هستیم. این موضوع موقعیتی برای سرمایه‌ گذاران ایرانی فراهم می‌کند تا بتوانند با تولید کالا در ارمنستان بدون پرداخت هزینه گمرکی آن را به روسیه صادر کنند. فعالان اقتصادی دو کشور می‌ توانند چنین برنامه‌ های سودآوری را به‌ طور مشترک اجرا کنند. در ارمنستان متخصصان حرفه‌ ای، تولید‌کنندگان فعال و کارخانه‌ های نیمه‌ ساخته وجود دارد که استفاده از آنها می‌ تواند برای سرمایه‌ گذار ایرانی بسیار مناسب باشد.

 چه کالاهایی را می‌ توان از ارمنستان به ایران و عکس آن از ایران به ارمنستان صادر کرد؟

ابتدا ذکر کنم که بازار ارمنستان بسیار کوچک است؛ به علاوه چنانکه گفتم مرز گمرکی ارمنستان باز و داخل کشور قوانین رقابتی بازار آزاد جاری است. سرمایه‌ گذاران ایرانی تولیدات قابل رقابت و با کیفیت خود را می‌ توانند وارد ارمنستان کرده و به فروش برسانند. باید توجه داشت که در بازار داخلی ارمنستان به غیراز کالاهای محلی، کالاهای وارداتی کشورهای شوروی سابق، اروپایی و سایر کشورها (از جمله ایران) نیز به‌ فروش می‌ رسد.

توصیه من به تولید‌کنندگان ایرانی این است که به‌ جای توجه زیاد به فروش تولیدات خود در بازار داخلی ارمنستان توجه خود را بیشتر به امکان صادرات کالا از طریق ارمنستان به حوزه کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا مبذول دارند.

در مورد امکانات واردات کالاهای ارمنستانی به ایران، همان‌ طور که اشاره شد در وهله اول ایران باید در قوانین جاری هزینه‌ های گمرکی و نیز غیرتعرفه‌ ای خود تجدید نظر کرده آنچنانکه تولید‌کننده ارمنستانی بتواند در نتیجه صادرات کالای خود، حداقل سودی نیز داشته باشد.

در مورد انواع کالاهای پیشنهادی ارمنستان برای واردات به ایران می‌ توان از تکنولوژی‌ های پیشرفته، الکترونیک، ماشین‌ سازی، طلا‌سازی، جواهر‌سازی، تهیه و تولید مواد غذایی و کشاورزی و زمینه‌ های دیگر را نام برد.

 چنانچه مذاکرات هسته‌ ای با موفقیت تمام شود دروازه‌ های ایران برای جهان باز خواهند شد و کشورهای زیادی سعی خواهند کرد وارد بازار ایران شوند. آیا ارمنستان برنامه خاصی برای شرایط پساتحریم دارد؟

بنده امیدوارم که این مذاکرات با موفقیت به پایان رسیده و موافقت‌ نامه‌ ای به امضا برسد، در آن صورت دست ایران جهت به اجرا درآوردن سیاست‌های اقتصادیش باز خواهد بود و سرمایه‌ گذاران بسیاری از دیگر کشورها با برنامه‌ های خود به ایران سرازیر خواهند شد. اقتصاد منطقه به‌ صورت اساسی دگرگون می‌ شود و واضح است که ارمنستان به‌ عنوان کشور همسایه ایران نیز از شرایط مساعد استفاده خواهد کرد. چنان که اشاره شد برای ایران نیز امکانات وسیعی برای ورود به بازار 200 میلیون نفری اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نیز سرمایه‌ گذاری‌ های متعدد مشترک در آنجا ایجاد شده است. در این شرایط می‌توان ارمنستان را به‌ عنوان دروازه‌ ای برای ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نگریست.

غیر از این با توجه به شروع مذاکرات فیما بین ایران – اتحادیه اقتصادی اوراسیا جهت عقد قرارداد ایجاد زمینه تجارت آزاد، ارمنستان را می‌توان در این مساله به‌عنوان بهترین حلقه هماهنگ‌ کننده در نظر گرفت. به منظور به عهده گرفتن این نقش مهم انتظار رویکردی مثبت از جانب ایران را داریم. قابل ذکر است که ارمنستان و ایران از نظر تاریخی و فرهنگی نقاط مشترک جدی داشته و تجربه‌ های بزرگی در روابط اقتصادی دارند.

 با توجه به بالا بودن هزینه‌ های نیروی کار و انرژی در ارمنستان نسبت به ایران، آیا این موضوع می‌ تواند خللی در سودآوری تولید‌کنندگان ایرانی ایجاد کند؟

فکر نمی‌کنم هزینه‌ های کلی تولید در ارمنستان نسبت به ایران بالاتر باشد. در نهایت می‌ توان برای تولید هر گونه کالا بخش پرهزینه فعالیت‌ های مرتبط با مصرف گاز و نیروی برق را در ایران و بقیه را در ارمنستان به انجام رساند.

در ضمن توجیه دیگری برای تولید بعضی از کالاها از سوی سرمایه‌ گذاران ایرانی در ارمنستان نیز وجود دارد؛ از پنج کشور اتحادیه اقتصادی اورآسیا فقط ارمنستان عضو سیستم + GPS است که این خود امکان صدور بعضی کالاهای تولید شده در ارمنستان را به کشورهای اتحادیه اروپا با هزینه‌ های نازل گمرکی فراهم می‌ کند و نهایتا اینکه در ارمنستان دو منطقه آزاد تجاری فعال هستند که در زمینه‌ های تخصصی ارتباطات راه دور (Tele communication)، فناوری اطلاعات، الکترونیک، بیوتکنولوژی و همچنین طلا‌سازی، جواهر‌سازی و تولید ساعت فعالیت می‌ کنند. سرمایه‌ گذاران در این مناطق از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، مالیات سود و مالیات کالا معاف هستند. در مناطق آزاد، کلیه شرایط برای فعالیت‌ های تولیدی ایجاد شده و حضور در آنها نیز بسیار ساده است.

همزمان در ایران نیز مناطق آزاد اقتصادی متعددی ایجاد شده‌ اند که می‌ توانند امکانات زیادی در اختیار سرمایه‌ گذاران ارمنستانی بگذارند.

در مورد صادرات چه مشکلاتی در ارمنستان وجود دارد؟ با کمبود بازار فروش مواجه هستید یا کمبود سرمایه‌ گذاری؟

به‌ طور کلی مشکلات سیستم حمل و نقل را می‌ توان یکی از موانع صادراتی ارمنستان دانست، اما با توجه به روابط دوستانه و همکاری‌ های متقابل ارمنستان با ایران و گرجستان آن مشکلات به حداقل تنزل داده شده‌ اند.

در زمینه صادرات وجود شبکه راه‌ های ارتباطی و زیرساخت‌ های موجود و در دست ساخت، می‌ت وانند تاثیر مثبت خود را داشته باشند. از لحاظ قوانین جاری در ارمنستان نیز برای صادرات شرایطی بسیار مطلوبی وجود دارند.

سفارت جمهوری ارمنستان در ایران با همکاری مشترک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ماه اکتبر سال جاری کنفرانس  (Bussines Forum) در تهران برگزار می‌ کند. طی این کنفرانس مقامات و متخصصان ارمنستان توضیحاتی در مورد قوانین جاری ارمنستان، شرایط خاص تجاری ارمنستان و نیز برنامه‌ های مشخص اقتصادی، تجاری و … را به اطلاع همتایان ایرانی خود خواهند رساند. امیدوارم این کنفرانس برای طرفین مفید باشد.

 پس از فروپاشی شوروی کشورهای استقلال یافته عمدتا سیاست نزدیکی به غرب را در پیش گرفتند. این موضوع تا حدودی با سیاست گسترش ناتو در منطقه قفقاز همخوانی داشت. زمزمه‌ هایی در مورد تمایل ارمنستان به عضویت در ناتو شنیده می‌ شود. ارمنستان چگونه خواهد توانست با وجود روندهای مذکور توازن خود را با کشورهای حساس ایران و روسیه از یک طرف و غرب از طرف دیگر حفظ کند؟

نمی دانم به چه زمزمه‌ هایی اشاره می‌ کنید! تنها قرار داد استراتژیک سیاسی که ارمنستان به همراه روسیه عضو آن است، «قرارداد امنیت جم» است. ارمنستان با روسیه و سه کشور دیگر اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشکیل می‌دهند. عمده زیرساخت‌ های انرژی در ارمنستان به شرکت‌ های روسی تعلق دارند و نهایتا اینکه پایگاه نظامی روسیه در خاک ارمنستان قرار دارد. در مورد رابطه سیاسی ایران و ارمنستان باید اذعان کرد که از سطح بالایی برخوردار است.

خط لوله گاز ایران وارد ارمنستان شده است و زیر ساخت‌ های مشترک بسیاری نیز وجود دارند. روابط ارمنستان با ناتو محدود به شرکت ارمنستان در نیروهای حافظ صلح است. فکر نمی‌ کنم نیازی به تفسیر بیشتری باشد.

آقای قشقاوی معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده‌ اند که در جلسه مشترک مقامات کنسولی دو کشور که اخیرا تشکیل شده، مساله حذف ویزا برای اتباع دو کشور مطرح شده است. لطفا در این زمینه اطلاعاتی ارائه دهید.

امروز جریان توریسم بین دو کشور عملا یک‌ طرفه است. از ایران ده‌ ها هزار نفر به ارمنستان مسافرت می‌ کنند؛ در حالی که عکس آن بسیار ناچیز است.

ارمنستان برای توریست‌ های ایرانی به‌ ویژه از نظر جاذبه‌ های اجتماعی و فرهنگی بسیار جذاب است. شرایط مناسبی برای توریست‌های ایرانی در ارمنستان فراهم است که از این جهت بسیار خوشحالیم. شرایط ویزا بسیار تسهیل شده و مسافران می‌ توانند ویزای خود را در مرز اخذ کنند؛ اما بر خلاف توریست‌ های ایرانی عملا توریست‌ های ارمنستانی نمی‌ توانند با وسیله نقلیه شخصی خود وارد ایران شوند.

در گمرک ایران ضمانت بانکی در حدود کل ارزش خودرو را مطالبه می‌ کنند. بهتر خواهد بود رسانه‌ های ارتباط جمعی ایران این‌ گونه مسائل را نزد دولتمردان مطرح کنند. در خصوص مسائل ویزا باید خاطرنشان کرد که طرف ایرانی در جلسه‌ ای مساله مورد اشاره شما را مطرح کرده، اما هیچ‌ گونه تصمیم‌ گیری در این مورد صورت نگرفته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin