سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های مهم اقتصاد ارمنستان خصوصی بودن آن است،گفت: دولت ارمنستان مستقیماً در اقتصاد دخالتی ندارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس در دیدار با فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی زنجان، با بیان اینکه در ارزیابی کلی ارتباطات ایران و ارمنستان در همه زمینه‌ها در سطح عالی قرار دارد، گفت: ارتباطات تجاری فعلی پاسخگوی نیازهای دو کشور نیست.

وی با بیان اینکه می‌توان پتانسیل‌های بلا استفاده را فعال و از آنها استفاده کرد، اظهار کرد: در حوزه صنعت آی تی و تکنولوژی‌های پیشرفته ارمنستان شاخص‌های خوب و بالایی داشته و دارای استاندارد بین المللی است.

سفیر ارمنستان در ایران گفت: اتحادیه اروپا ۲.۶ میلیارد یورو کمک مالی به ارمنستان خواهد کرد و در راستای اجرایی کردن همکاری‌ها امکانات وجود دارد.

تومانیان ابراز داشت: ایران و ارمنستان دارای فرهنگ و تاریخ مشترک بوده و همسایه هستند و می‌تواند این همکاری‌ها گسترش پیدا کند و جمهوری اسلامی ایران کشوری تاثیرگذار و پیشرفته در منطقه است و دارای اقتصادی قوی و منابع و امکانات مطلوبی دارد.

وی با بیان اینکه ارمنستان و ایران دارای مرز خشکی هستند و ارتباطات ترانسفری هوایی و زمینی وجود دارد، ابراز کرد: کشاورزی، انرژی، معدن و صنعت، آی تی و های تکنولوژی و در برخی صنایع ارتباطات و همکاری خوبی با ایران داریم.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه کالای ایرانی بیشتر وارد ارمنستان شده و واردات از ارمنستان به ایران خیلی کم بوده و می‌توان این مورد را نیز در زمره همکاری‌ها قرار گیرد، گفت: شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا در ارمنستان دارای شعبات بوده و گردش مالی بالایی در همکاری با شرکت‌های ارمنی دارند.

تومانیان با بیان اینکه شرکت‌های ارمنستانی در این زمینه در حال گسترش کار خود هستند و این زمینه همکاری در ایران می‌تواند مورد نظر باشد، گفت: ایران نیز در این حوزه دارای ظرفیت‌های خوبی است و می‌تواند وارد بازار ارمنستان شود.

وی گفت: سیستم بانکی ارمنستان بسیار پیشرفته است و بسیاری از بانک‌های معتبر بین المللی دارای شعبه در ارمنستان هستند.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های مهم اقتصاد ارمنستان خصوصی بودن آن است، ابراز داشت: دولت ارمنستان مستقیماً در اقتصاد دخالتی ندارد.

تومانیان گفت: ارمنستان عضو اتحادیه اوراسیا بوده که یک بازار ۲۰۰ میلیونی است، هزینه گمرکی نداشته و ایران دو سال است با این اتحادیه تفاهم نامه مراودات تجاری دارد که تخفیفات گمرکی ۸۳۰ قلم کالا دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin