سفیر ارمنستان در دیدار با استاندار یزد اظهار کرد: امیدواریم با توجه به شباهت‌های فرهنگی مردم یزد و ارمنستان بتوانیم همکاری‌های گسترده‌ای با ایران آغاز کنیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «آرتاشس تومانیان» افزود: طبق برآوردهای بدست آمده خوشبختانه فرصت های بسیار خوبی برای افزایش ارتباطات و همکاری‌های علمی بین یزد و ارمنستان وجود دارد.

سفیر ارمنستان در ایران در ادامه به سایر زمینه‌های همکاری با یزد اشاره کرد و گفت: در دهه‌های گذشته دو کشور روابط بسیار خوبی داشتند و این زمینه مطلوبی برای تقویت ما تبادلات اقتصادی و فرهنگی بین یزد و ارمنستان است.

تومانیان با اشاره به ظرفیت اقتصادی استان یزد، تصریح کرد: ایجاد زمینه ارتباط قوی در حوزه های اقتصادی و علمی از جمله دستاوردهای سفر خود به یزد و جلسه با مسئولان علمی، اقتصادی و سیاسی این استان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: در واقع ایران از طریق مرز زمینی که با کشور ارمنستان دارد، می‌تواند وارد کشورهای اورآسیا شود که خود همین کشورها جمعیت 180 میلیون نفری را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این‌که همین اواخر در مجلس شورای اسلامی تفاهم نامه همکاری ایران و اورآسیا و تجارت آزاد این کشورها به تایید و تصویب رسید، ادامه داد: این تفاهم‌نامه می‌تواند پایه و اساسی برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و این کشورها باشد و به عنوان یک کشور هم مرز با ایران، ارمنستان می‌تواند پل ارتباطی این هدف باشد.

سفیر ارمنستان در ایران خاطرنشان کرد: با این تفاهم‌نامه، عوارض گمرکی بین ایران و اورآسیا کمتر شده و تعدیل پیدا کرده و قطعا این موضوع زمینه گسترش روابط تجاری است و این نکته مهمی است که حتما باید فعالان اقتصادی در جریان این موارد باشند.

تومانیان ادامه داد: تحریم‌های اقتصادی که از طریق آمریکا برای ایران اعمال شده مشکلات اقتصادی مختلفی را برای ایران به وجود آورده ولی قطعا روابط ایران و اورآسیا می‌تواند این مشکلات را تا حد قابل توجهی تعدیل کند.

وی تصریح کرد: در واقع اگر شرکت‌های تجاری ایران بتوانند قسمت آخر تولید نهایی خود را در ارمنستان انجام دهند، محصول تولیدی آنها به عنوان یک محصول تولید شده در اورآسیا شناخته می‌شود.

سفیر ارمنستان با اشاره به این که پنج کشور اورآسیا یک مرز گمرکی مشترک دارند و تبادل تجاری بین این کشورها بدون هزینه گمرکی است گفت: این مزیت می‌تواند در روابط تجاری بسیار تاثیرگذار باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin