آرتاشس تومانیان در نشست خبری با اصحاب رسانه، از برگزاری نمایشگاه اختصاصی با حضور 90 شرکت ارمنستانی در محل نمایشگاه های دائمی تهران خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر ارمنستان در تهران ضمن تشریح وضعیت اقتصادی این کشور بیان کرد این که این نمایشگاه با حضور تولیدکنندگان کشور ارمنستان برپا می شود، افزود: نمایشگاه اختصاصی کالاهای این کشور با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در دو هزار متر مربع فضا و با حضور بیش از 90 شرکت از کشور ارمنستان برگزار می شود.

وی صنایع غذایی، حمل و نقل، طلاسازی، تجهیزات پزشکی و داروسازی، نساجی و چرم و فناوری اطلاعات را از جمله صنایع شرکت کننده در این نمایشگاه عنوان کرد و افزود: در این نمایشگاه نماینده سه بانک مهم، شرکت های معتبر بیمه، تولیدکنندگان انواع کمپرسور، صنایع چرم و تولید کفش از دیگر بخش هایی هستند که حضور خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: ارمنستان از سال 2013 عضو سازمان تجارت جهانی است و سیاست باز تجاری دارد به طوری که عوارض گمرکی صفر یا خیلی ناچیز است.

به گفته سفیر ارمنستان در تهران، این کشور در برخی حوزه ها مثل فناوری اطلاعات و طلاسازی و جواهرات از استانداردهای بالای جهانی برخوردار است.

با بیان این که این نمایشگاه با حضور تولیدکنندگان کشور ارمنستان برپا می شود، افزود: نمایشگاه اختصاصی کالاهای این کشور با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در دو هزار متر مربع فضا و با حضور بیش از 90 شرکت از کشور ارمنستان برگزار می شود.

وی همچنین گفت:در ارمنستان سه منطقه آزاد تجاری وجود دارد که از مالیات معاف هستند که یکی از این مناطق نزدیک مرز ایران است. تومانیان خاطرنشان کرد: چندی پیش بین دو کشور لغو روادید انجام شد.

سفیر ارمنستان در تهران با بیان این که دو طرف شناخت کافی هم از هم ندارند، اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه تولید کنندگان ارمنستان در تهران فرصتی برای بازرگانان و تجار ایرانی و ارمنستانی است تا بتوانند رودر رو باهم صحبت کنند.

تومانیان اضافه کرد: از 300میلیون دلار مبادلات تجاری قسمت اعظم آن کالاهای ایرانی است که وارد ارمنستان می شود .

سفیر ارمنستان در تهران نیروی کار ورزیده و مطمئن، دستمزد پایین را از مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان ذکر کرد و افزود: اگر کسی بخواهد در ارمنستان شرکتی را ثبت کند طی 15 دقیقه می تواند مجوز را دریافت کند و در کوتاه ترین زمان ممکن حساب افتتاح می شود.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری به روابط سیاسی ایران و ارمنستان نیز اشاره کرد و گفت: این روابط همواره در سطح عالی و مطلوب بوده و در طول 24 سال اخیر همواره از مواضع ایران حمایت کرده است.

سفیر ارمنستان در تهران با یادآوری همراهی کشورش با ایران در دوران تحریم و پس از آن اظهار داشت: ایران کشوری بزرگ و با ظرفیت های بزرگ است؛ در مواردی هم که مواضع ایران با مواضع ارمنستان منطبق نبوده است هم سعی کردیم خود را با آن وفق دهیم.

تومانیان به تبادل گاز و برق میان ایران و ارمنستان اشاره کرد و گفت: ظرفیت خط لوله انتقال گاز ایران به ارمنستان حدود 2.2 میلیارد دلار است که در حال حاضر فقط 15 درصد آن استفاده می شود.

وی درباره دلیل این سطح از انتقال گاز نیز توضیح داد: در حال حاضر صادرات گاز در قبال واردات برق انجام می شود که با توجه به دو خط انتقال برق امکان تبادل بیشتر وجود ندارد اما بنا به اعتبار بانک توسعه صادرات، طرف ایرانی در حال احداث سومین خط انتقال برق است که با این اقدام حجم تبادلات افزایش خواهد یافت.

سفیر ارمنستان در تهران ادامه داد: از سال 2015 ارمنستان جزو کشورهای اوراسیاست که روسیه، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان اعضای آن هستند وایران فقط با ارمنستان مرزخشکی دارد واگر ایران می خواهد وارد اوراسیا شود باید از ارمنستان عبور کند.

وی به جمعیت، 180میلیون نفری اوراسیا اشاره کرد و گفت: ارمنستان به عنوان یک پل بین ایران و اوراسیا محسوب می شود. علاوه بر این با اروپا قرارداد خاص دارد به طوری که کالای تولید شده در ارمنستان با عوارض پایین تولید می شود.

سفیر ارمنستان در تهران خاطرنشان کرد: سفارت ارمنستان روابط صمیمانه ای با تمام نهادهای اقتصادی در ایران دارد و از نظر اقتصادی با 34 اتاق اطلاعات مبادله می کنیم با این حال هنوز شناخت کافی از هم نداریم.

سفیر ارمنستان در ایران همچنین درباره تبادلات فرهنگی و آثار فرهنگی این کشور اظهار داشت: دو سال پیش نمونه هایی از آثار موجود در موزه ارمنستان را در موزه لوور به نمایش گذاشتیم و با ایران هم تفاهم نامه ای تنظیم کرده و به زودی شاهد نمایش آثاری از موزه های دو طرف خواهیم بود.

سفیر ارمنستان در تهران افزود: هدف آن است که در استاندارد بالایی خلیج فارس را به دریای سیاه وصل کنیم. کشوری همچون ایران می تواند به راحتی از طریق ارمنستان و گرجستان راه عبوری برای دریاه سیاه در اختیار داشته باشد.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری به همکاری های ارمنستان با استان های مختلف ایران اشاره کرد و اظهارداشت: به ابتکار ارمنستان، همکاری ها محدود به تهران نخواهد بود و در سفر به استان هایی همچون اصفهان و قزوین با استانداران، شهرداران و روسای اتاق های بازرگانی ملاقات داشتیم.

تومانیان درخصوص روابط اقتصادی تهران- ایروان اظهارداشت: دو کشور دستاوردهای خوبی در زمینه اقتصادی دارند، ایران یکی از چهار همسایه و از دوستان نزدیک ما است که زیرساخت های عظیم اقتصادی دارد. با این حال تراز تجاری دو طرف،بالا نیست به طوری که مبادلات دو طرف در سال گذشته از 300میلیون دلار فراتر نمی رود.

وی با بیان این که دو ملت شناخت کافی از هم ندارند، یادآور شد: نقش رسانه ها جبران این مسئله بسیار برجسته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin