آخرین خبرها
برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران در فرهنگسرای ارسباران

برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران در فرهنگسرای ارسباران

نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران به وسیله جناب آقای محمد رجایی مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در فرهنگسرای ارسباران افتتاح شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در مراسم افتتاحیه، آقای مقدم توضیحاتی در مورد بعضی ازعکس ها و اسناد به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه به شرح زیر ارائه داد:

عکس از مراسم امضاء منشور ملل متحد در تاریخ ۲۶ ژوئیه ۱۹۴۵ توسط آقای مصطفی عدل رئیس نمایندگی و سفیر ایران، که هیئت نمایندگی ایران را همراهی کرد.

یکی از چهره های کلیدی که پشت سر آقای عدل ایستاده است، سفیر نصرالله انتظام است که بعدها به مدت ۱۰ سال ریاست هئیت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد را بعهده داشت و سپس به عنوان رییس اجلاس پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در۱۹۵۰ انتخاب شد.

ایران یکی از نخستین کشورهای عضو سازمان ملل متحد بود که از این سازمان خواست تا مرکز اطلاعات را در تهران در ۱۹۵۰ راه اندازی کند.

ایران در سال های ۱۹۵۵-۱۹۵۶ به عنوان عضوغیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد خدمت کرد. سفیر وقت ایران جناب آقای انتظام هیئت ایرانی را اداره نمود.

نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر سازمان ملل در تهران در سال ۱۹۶۸ برگزار شد که با دعوت ایران همراه بود و توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن تایید با تصویت قطعنامه ای مورد حمایت این سازمان قرار گرفت و اعلامیه تاریخی تهران در آنجا تصویب شد . در سال ۲۰۱۸ ، جهان هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل و جهان شمولی آن را جشن گرفت .

لازم به ذکر است که ایران همچنان نقش اصلی خود را با ابتکارات جهانی خود در زمینه ارتقاء صلح، دوستی و گفت و گو ایفا می کند. یکی از آن ابتکارات گفتگوی تمدن ها توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد پشتیبانی و سال ۲۰۰۱ به عنوان سال گفتگو تمدن ها اعلام شد.

یکی دیگر از ابتکارات تازه از جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، با عنوان “جهان علیه خشونت و افراط گرایی” به وضوح توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد مجمع عمومی سازمان ملل متحد پشتیبانی شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را که در سال ۲۰۱۳ حمایت نموده بود را در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ بار دیگر اتخاذ کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.