آخرین خبرها
سفیر کوبا در گفتگو با ایلنا: پیوستن به «FATF» مشکلات اقتصادی کوبا را حل نکرده است

سفیر کوبا در گفتگو با ایلنا: پیوستن به «FATF» مشکلات اقتصادی کوبا را حل نکرده است

سفیر کوبا در ایران گفت: نه شرکت‌های ایرانی می‌ترسند با شرکت‌های کوبایی کار کنند و نه شرکت‌های کوبایی از کار کردن با شرکت‌های ایرانی واهمه‌ای دارند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آلکسیس باندریج وگا، در گفتگو با ایلنا، درباره اینکه روابط ایران و کوبا با توجه به موج جدید تحریم‌ها از سوی ایالات متحده چه وضعیتی خواهد داشت، گفت: سعی می‌کنیم بین ایران و کوبا روابط تجاری وجود داشته باشد زیرا این تمایل بین دو کشور وجود دارد که ارتباط‌شان گسترده‌تر شود.

سفیر کوبا در ایران خاطرنشان کرد: البته برای برقراری روابط یکسری شرایط به نفع و یکسری مخالف است، مانند اینکه اقتصاد‌هایمان از لحاظ حجم با یکدیگر متفاوت هستند و یا فاصله‌ای که بین دوکشور وجود دارد باعث شده است نتوانیم آن طور باید با یکدیگر کار کنیم.

وی ادامه داد: به خوبی به این موضوع واقف هستیم که در بخش اقتصاد باید با یکدیگر اتحاد داشته باشیم و در تجارت همدیگر را یاری دهیم و سعی کنیم راه حلی را به دست بیاوریم که به موفقیت برسیم، مطمئن هستیم که این راه را می‌توانیم پیدا کنیم.

باندریچ وگا تاکید کرد: نه شرکت‌های ایرانی می‌ترسند با شرکت‌های کوبایی کار کنند و نه شرکت‌های کوبایی از کار کردن با شرکت‌های ایرانی واهمه‌ای دارند زیرا علیه هر دو کشور تحریم‌های زیادی تحمیل شدهاست و ما در حال مقاومت هستیم.

وی خاطرنشان کرد: قهرمان ملی ما می‌گوید «برخی از چیزها برای اینکه پیش برود باید مخفی باشد» برای همین بعضی از موارد را نباید بازگو کرد تا دشمن متوجه نشود به همین خاطر است که برخی از گفت‌وگوها به صورت مخفیانه شکل می‌گیرد.

سفیر کوبا در ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران و آمریکا در زمان اوباما یکسری توافقاتی با ایالات متحده داشته‌اند امروز با آمدن ترامپ مناسبات کوبا، واشنگتن و تهران را چگونه ارزیابی می‌کنید،‌ گفت: طبیعتا این روابط منفی بوده است و می‌توان گفت از زمانی که رئیس‌جمهور جدید آمریکا بر سر کار آمده است عقب‌گرد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: آقای ترامپ از زمانی که روی کار آمده سعی کرده است سیاست‌های جنگ‌طلبانه ترتیب دهد که با سیاست‌های قبلی متفاوت است. رئیس‌جمهور ایالات متحده در مورد سیاست و اخلاق کم می‌داند و رفتارهایی انجام می‌دهد که ایجاد مشکل می‌کند.

 باندریچ وگا تاکید کرد: اگر می‌خواهیم کاری را در برابر ایالات متحده پیش ببریم قطعا جدا از هم نمی‌توانیم اقدامی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: آن‌ها سعی کردند یک جنگ اقتصادی ایجاد کنند و سعی کردند به صورت جنگ هم وارد موضوعات شوند همان اتفاقی که برای ونزوئلا افتاد؛ برای آنکه بتوانیم مقاومت کنیم باید بسیج شویم تا بتوانیم صحبت‌های خودمان را عنوان کنیم.

سفیر کوبا در ایران تشریح کرد: آنان یکسری محاسبات اشتباه درباره ونزوئلا داشتند و فکر می‌کردند انقلاب بولیواری را از بین ببرند اما با مقاومت مردم مواجه شدند که همین امر آنان را ناامید کرد.

 باندریچ وگا در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا پیوستن به «FATF» مشکلات اقتصادی کوبا را برطرف کرده و توانسته است وضعیت اقتصادی این کشور را بهبود ببخشد، بیان کرد: حقیقت را بخواهید خیر، زیرا هدف این قرارداد این نیست که به نفع ما کار کند.

وی گفت: هر دفعه دلایلی را بیان می‌کنند که موانعی را بر سر راه ما ایجاد کنند.

سفیر کوبا خاطرنشان کرد: از دید سیاسی این توافقات اثر مثبتی دارد زیرا جلوه خوبی از شفافیت و اعتماد را نشان می‌دهد و بعضی از کشورها نسبت به اینکه عضوی از این توافق باشند نگاه مثبت دارند اما در واقع باید گفت که این قراردادها اشکالاتی هم دارند.

وی ادامه داد: مثلا در گذشته ما در لیستی قرار داشتیم که می‌گفتند از تروریسم حمایت می‌کنید اوباما که آمد از آن لیست خارج شدیم اما هیچ فایده‌ای نداشت.

سفیر کوبا در ایران تاکید کرد: چیزی که تاثیر دارد مقاومت و اتحاد ملت‌ها است. ما سعی می‌کنیم مستقل باشیم و به خودمان تکیه کنیم و بر اصول اولیه‌مان استوار باشیم همان کاری که کوبا وایران انجام می‌دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.