گفتگوی اختصاصی

سفیر آفریقای جنوبی در ایران: روابط دو کشور تحت تاثیر دولت ترامپ قرار نمی گیرد

کشور آفریقای جنوبی دارای پیشرفته ترین، پربارترین و متنوع ترین اقتصاد کشاورزی در سطح قاره آفریقا می باشد همچنین صنایع مدرن و پیشرفته این کشور را قادر ساخته است تا ۶۰% فلزات کل قاره آفریقا را تولید کند و در عین حال به یکی از ده کشور بزرگ صادرکننده فلزات خام جهان تبدیل شود. در حوزه بانکداری و خدمات بانکی نیز آفریقای جنوبی هم تراز بهترین های جهان است که با انبوه بانک های داخلی و خارجی انواع خدمات موردنیاز اعم از سرمایه گذاری، بیمه، وام و امثال آن را ارائه می دهند این در حالی است که طی یک ... بیشتر بخوانید »

سفیر گرجستان در ایران: در آینده نزدیک نخست وزیر گرجستان به ایران سفر می کند

یُوسِبْ چاخْواشْویلی از جمله دیپلمات های متبحر گرجستانی است که در طول دوران حضور خود در تهران برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی تهران – تفلیس، گام های قابل توجه ایی برداشته است. وی بین سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۶ این فرصت را پیدا کرد تا به عنوان مترجم برای کار در ذوب آهن اصفهان به ایران سفر کند. چاخْواشْویلی همچنین نماینده کارشناسان شوروی در شهرداری آریاشهر (فولاد شهر) آن زمان بود. وی با ادامه تحصیل در رشته جغرافیا از دانشگاه تفلیس مدرک دکتری خود را دریافت کرد و مدتی بعد با توجه به تجربیاتی که داشت از او برای ... بیشتر بخوانید »

سفیر کوبا در ایران: ما همه فیدل هستیم

نام کشور کوبا آنچنان با فیدل کاسترو پیوند خورده است که حتی پس از گذشت چند ماه از مرگ این اسطوره کوبایی، ادامه رویکرد ضد امپریالیستی وی در جهان امروز از جمله موضوعات مورد توجه رسانه ها می باشد و حتی مرگ وی در ایران نیز بازتاب های فراوانی به همراه داشته است. با توجه به رویکرد انقلاب ایران و کوبا در مواجه و موضع گیری در مقابل غرب و بخصوص آمریکا این انتظار وجود داشت که این دو کشور می توانند شرکای راهبردی یکدیگر در این تقابل باشند و فاصله جغرافیایی تنها مانع در این میان محسوب می شود. ... بیشتر بخوانید »

سفیر اوکراین در ایران: اجازه نمی دهیم هیچ کشوری در روابط ایران و اوکراین دخالت کند

در ماه مارس شاهد تشکیل کمیسیون مشترک تجاری اقتصادی بین ایران و اوکراین هستیم و دو کشور تلاش می کنند در زمینه گسترش مناسبات اقتصادی گام های بلندتری بردارند. در همین راستا سفیر اوکراین طی برنامه ریزی برای سفر رئیس جمهور این کشور به ایران، پیگیری تدوین اسناد همکاری دولتی و نقشه راه روابط راهبردی دو کشور را در دستور کار سفارت این کشور در تهران قرار داده است. به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک و بررسی روند همکاری اقتصادی و گردشگری دو کشور با سفیر اوکراین در ایران گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می ... بیشتر بخوانید »

سفیر هندوستان: امیدوارم به زودی لغو ویزا بین ایران و هند عملیاتی شود

ایران و هندوستان دارای روابط نزدیک زبانی، فرهنگی، نژادی با یکدیگرهستند و این اشتراکات در طول تاریخ منجر به شکل گیری پیوندهای گوناگون و روابط گسترده‌ایی بین دو کشور شده است. در طول سالهای اخیر و به دنبال اجرایی شدن برجام و رفع برخی از تحریم های اعمالی علیه ایران این امید وجود دارد تا از طریق گسترش روابط تجاری و گردشگری بین دو کشور شاهد پویایی و انسجام بیشتر در این روابط باشیم. به منظور بررسی روند مناسبات دو جانبه و چشم انداز پیش رو با سفیرهندوستان در ایران گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید. بیشتر بخوانید »

سفیر اسلواکی در ایران: شاهد بهترین سطح روابط با ایران در طول تاریخ هستیم

دو کشور ایران و سلواکی در طول سال گذشته گام های بلندی را برای گسترش مناسبات اقتصادی و سیاسی برداشته اند که این روند به دنبال سفرهای متقابل مقامات دولتی و بخش خصوصی دو کشور محقق شده است. به طور حتم ادامه این روند افق های روشنی در روابط دو کشور متصور ساخته است و به همین منظور سفیر جدید اسلواکی در ایران، تمایل دارد تا از ظرفیت های به دست آمده، بیش از پیش در جهت بهبود روابط تهران – براتیسلاوا بهره ببرد. بیشتر بخوانید »

ماریا دوتسنکو: با مقامات ایرانی در راستای ارتقای اهداف توسعه پایدار همکاری می کنیم

ایران یکی از اعضای موسس سازمان ملل و جز نخستین کشورهای عضو این سازمان است که در سال ۱۹۵۰ جهت دایر نمودن دفتر مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران دعوت به عمل آورد. مراکز اطلاعات سازمان ملل متحد منبع اصلی اطلاعات درباره ساختار سازمان ملل محسوب می شوند و وظیفه ارتقا فهم عمومی و پشتیبانی از اهداف و فعالیت های سازمان ملل را از طریق آگهی بخشی درباره این فعالیت ها به عموم مردم جهان را بر عهده دارند. برای آگاهی بیشتر از اهداف و اولویت های مرکز اطلاعات سازمان ملل در ایران، با ماریا دوتسنکو، رئیس این مرکز ... بیشتر بخوانید »

سراج الدین اصل اف: تاجیکستان در حل معضلات آبی منطقه و جهان پیشرو است

سازمان ملل متحد با قطعنامه خود، ابتکار رئیس جمهور تاجیکستان جناب آقای امامعلی رحمان، درباره اعلام سالهای ۲۰۱۸-۲۰۲۸ به عنوان دهه بین المللی آب برای توسعه پایدار را پذیرفت. پیرامون این اقدام با سراج الدین اصل اف، وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان گفتگو شده است که در ادامه می خوانید. بیشتر بخوانید »

سفیر بریتانیا در ایران: دولت بریتانیا قدردان رهبری سیاسی آقای روحانی است

پس از روی کار آمدن حسن روحانی در ایران و نقش بریتانیا در تحقق برجام، دو کشور پس از پنج سال تنش در سطح مناسبات دیپلماتیک در آخرین گام برای برقراری کامل رابطه دیپلماتیک، مبادرت به تبادل سفیر با یکدیگر کردند. از سوی ایران حمید بعیدی‌نژاد یکی از اعضای اصلی هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای و از سوی بریتانیا نیکلاس هاپتون سفیر سابق این کشور در قطر و یمن، به عنوان سفرای جدید دو کشور کار خود را آغاز کردند. در تهران سفیر جدید بریتانیا اولویت فعالیت سفارت را بر گسترش مناسبات اقتصادی و تسهیل امور کنسولی قرار داده که این امر ... بیشتر بخوانید »

سفیر جمهوری بنین در ایران: بنین را آزمایشگاه دموکراسی در آفریقا می دانند

جمهوری بنین کشوری در غرب آفریقا است که قبلاً «داهومی» نامیده می‌شد، این کشور با ۱۰ میلیون جمعیت از غرب با توگو، از شرق با نیجریه، از شمال با بورکینافاسو و نیجر همسایه است. این کشور در سال ۱۹۶۰ میلادی از فرانسه مستقل شده و اقتصاد این سرزمین وابسته به کشاورزی است. به منظور آشنایی بیشتر با روند تحقق دموکراسی در کشور بنین و روابط این کشور با ایران، با “دکتر عزیزو شابی ایمورو” سفیر بنین در ایران گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید. بیشتر بخوانید »

سناتور داباکیس: دولت ایالات متحده آمریکا نمی تواند برجام را نقض کند

سفر جیم داباکیس، سناتور ایالت یوتا ایالات متحده آمریکا به ایران با انتقاد شدید برخی از اصولگرایان ایرانی مواجه شد و همینطور درباره اطلاع نداشتن مقامات ایرانی پیرامون این سفر گمانه زنی های متناقضی مطرح شده است این در حالی است که وزیر اطلاعات ایران در صحن مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که سرویس های اطلاعاتی کشور از سفر و تردد این سناتور آمریکایی در ایران اطلاع داشته اند. سناتور داباکیس طی گفتگو با آوا دیپلماتیک ضمن تشریح اهداف سفر خود به ایران، تحلیل خود را درباره تاثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر نحوه اجرای برجام بیان کرده است. بیشتر بخوانید »

یسنا بکسیچ موفتیچ: باید برای آزادی جنگید

یسنا بکسیچ موفتیچ از سال ۲۰۰۶ به مرتبه استادی دانشکده حقوق دانشگاه سارایوو نایل شده و نظریه های حقوقی، ساختار قانون و حقوق و جنسیت را تدریس می کند. وی در مرکز مطالعات میان رشته ای به تدریس جنسیت، حقوق بشر و ساز و کار اعمال قوانین می پردازد و پیش از آن، به عنوان استادیار دانشگاه سارایوو در سمت مدرس واحدهای تئوری قوانین کشوری و کلینیک حقوقی و حقوق بشر ظاهر شده است. از مقالات و تالیفات وی می توان به مخاطرات جنسی در بخش خصوصی بوسنی و هرزگوین (برنامه عمران سازمان ملل متحد، ۲۰۱۲)، بودجه بندی جنسیت محور ... بیشتر بخوانید »

سرگئی بوردیلیارک: اوکراین می خواهد ایران سازنده هواپیما شود

با ورود سفیر جدید اوکراین به ایران شاهد پویایی روابط تهران با کی یف هستیم به نحوی که سرگئی بوردیلیارک، علاقه مند است تا پروژه های مشترک در زمینه ساخت هواپیما و کشتی سازی میان دو کشور عملیاتی شود. به منظور گسترش مناسبات سیاسی بین دو کشور نیز با تلاش سفیر شاهد برنامه ریزی سفر رئیس جمهور این کشور پس از بیست سال به ایران هستیم که به طور حتم این رویداد می تواند در گسترش روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور نقش کلیدی ایفا کند. بیشتر بخوانید »